Jak poinformował dystrybutor – Grupa RENEXYAMAHA Motor Europe Robotics Division podsumowała właśnie swój niedawny udział w Targach Productronica 2021 w Monachium. W toku wydarzenia YAMAHA zaprezentowała szereg nowych, zaawansowanych rozwiązań do montażu powierzchniowego.

„Cieszymy się, że w tym roku powitaliśmy wielu gości, którzy przybyli do YAMAHA w poszukiwaniu rozwiązań dla nadchodzących wyzwań. W czasie pandemii nadal wspieraliśmy naszych klientów i rozwijaliśmy nowe produkty, dlatego z przyjemnością zaprezentowaliśmy nasze najnowsze innowacje, będące odpowiedzią na potrzeby rynku.” – komentował wydarzenie Daisuke Yoshihara, Sales General Manager w YAMAHA Motor Europe, Robotics Division.

Najważniejszym elementem prezentacji YAMAHA były nowe urządzenia montażu i inspekcji serii YR. Zostały one opracowane z myślą o nowoczesnej produkcji opartej o zbieranie i analizę danych. Nowe systemy pozwalają ponadto na znaczące przyspieszenie programowania i ustawiania procesu, dzięki czemu znacznie skracają czas cyklu. Wszystko to przy zachowaniu najwyższej dokładności układania nawet najmniejszych elementów.

Odwiedzający mieli możliwość zobaczenia również automatu nowej generacji YRM20 z zaawansowaną obrotową głowicą układającą, dyszami o niskim współczynniku uderzenia, najnowocześniejszym systemem sterowania ruchem i udoskonalonym systemem wizyjnym.


Zaprezentowano ponadto nowe urządzenie inspekcyjne YRi-V AOI, pozwalające na osiągnie najwyższej dokładności kontroli wszystkim użytkownikom – niezależnie od tego, z jakiego rodzaju urządzeń produkcyjnych SMT korzystają.

Kolejnym dostępnym elementem była drukarka klasy Premium YSP10, prezentowana wraz z nowymi platformami YAHAMA YR. W ramach rozwiązania One Stop Smart Solution system ten umożliwia szybki transport płytek oraz nowe funkcjonalności, które minimalizują ingerencję człowieka, skracają czas cyklu i zwiększają wydajność.

Odwiedzający mieli możliwość zobaczyć również, jak zaawansowane oprogramowanie, takie jak Production Analytics Dashboard oraz nowa platforma komunikacji danych YAMAHA Intelligent Factory umożliwiają tzw. inteligentną produkcję, informując na bieżąco o statusie urządzeń, przeprowadzając zaawansowaną kontrolę procesu (APC), traceability oraz dwukierunkową weryfikację. Ponadto zaprezentowano zalety nowej platformy oprogramowania YSUP, która upraszcza kontrolę nad urządzeniami i procesami i co za tym idzie monitorowania i poprawiania wydajności.

Dodatkowo Yamaha, w zakresie technologii zrobotyzowanych, zaprezentowała serię YK-XE SCARA oraz moduły przenośników liniowych, pokazując ich zastosowania w automatyzacji powtarzalnych zadań w branży produkcji elektroniki. Odwiedzający mieli możliwość zobaczyć jak przenośniki LCMR200 umożliwiają elastyczny, prosty i wydajny transport w obrębie linii lub gniazda produkcyjnego. Natomiast w oparciu o konkurencyjne cenowo roboty Yamaha YK-XE SCARA, dostępne w wersjach o długości ramienia od 400mm do 710mm, pokazano jak w prosty sposób można wykonać zadania związane z pakowaniem i procesami montażowymi.

Rozwiązania YAMAHA w Polsce

Urządzenia i roboty przemysłowe YAMAHA można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX. W ramach tego ośrodka Grupa RENEX – będąca jedną z największych polskich firm z branży elektronicznej, a zarazem dystrybutorem YAMAHA SMT oraz Robotics na Polskę i kraje bałkańskie realizuje swoją misję świadczenia kompleksowych usług dla branży elektronicznej. Grupa RENEX dostarcza nie tylko same urządzenia, ale również szeroki zakres usług doradczych, serwisowych i szkoleniowych. Specjaliści CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWEGO RENEX pomagają w identyfikacji problemów produkcyjnych i doborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.

W Centrum prowadzone są również szkolenia z zakresu wprowadzanych rozwiązań. W ośrodku działa AUTORYZOWANE CENTRUM SZKOLENIOWE YAMAHA dostarczające wiedzę specjalistyczną dotyczącą obsługi i programowania urządzeń i robotów przemysłowych, w tym robotów typu SCARA, co pozwala użytkownikom w pełni korzystać z ich możliwości.