Yamaha Motor Europe ogłosiła, że z początkiem lipca wprowadzi na rynek LCMR200 – nowy moduł przenośnika liniowego. Konstrukcja obecnego modelu LCM-X została znacząco udoskonalona w kierunku poprawy łatwości użytkowania.

Konstruktorzy LCMR200 utrzymali wysoką dokładność i krótki skok charakterystyczne dla dotychczasowego modelu LCM-X poprawiając konstrukcję modułu. W rezultacie otrzymano solidniejszy model, który lepiej nadaje się do pracy w środowiskach, w których obecne są ciała obce i szumy statyczne. System, w którym do 64 karetek (ang. sliders) jest sterowanych przez jeden sterownik YHX przeniesiono z obecnego modelu LCM-X, ale dzięki stworzeniu nowego modelu programowania przenośnika z użyciem Standardowego Profilu wyeliminowano konieczność programowania pojedynczych zdarzeń kontrolera. Znacząco ułatwia to proces integracji.


Moduły przenośników liniowych – od ich wprowadzenia na rynek w 2013 roku – są stale udoskonalane i rozwijane w oparciu o doświadczenia użytkowników. Nowe urządzenie LCMR200 – jeszcze prostsze w obsłudze – przyczyni się do zwiększenia wydajności procesów w wielu branżach na całym świecie.


TŁO RYNKOWE I ZARYS PRODUKTU


Dostrzegając światowe zjawisko coraz krótszego cyklu życia produktów, YAMAHA skupia zasoby na tworzeniu rozwiązań elastycznych i uniwersalnych –pozwalających na szybkie zmiany produkcji i wytwarzanie różnych produktów i w różnych wielkościach serii.


W związku z tym moduł przenośnika liniowego został stworzony tak by umożliwiać łatwą rekonfigurację linii – dużo sprawniejszą niż w przypadku konwencjonalnych przenośników taśmowych i rolkowych. Można przewidywać, że LCMR200 będzie stosowany w wielu gałęziach przemysłu, a jego zastosowanie będzie widoczne w fabrykach na całym świecie.


W 2013 roku YAMAHA wprowadziła na rynek moduł przenośnika liniowego LCM100 jako transportu nowej generacji. 
Od tego czasu jest to wiodący produkt na rynku stosowany w branżach produkcji elektrycznej/ elektronicznej oraz automotive – wymagających dużej precyzji i pracy ze stosunkowo niewielkimi komponentami. Nowo opracowany LCMR200 zapewnia większą użyteczność bazując na tych wcześniejszych osiągnięciach.

YAMAHA dostarcza kompleksową linię produktów: od jednoosiowych robotów przez manipulatory wieloosiowe, SCARA po przenośniki liniowe co pozwala na automatyzację zróżnicowanych zakładów produkcyjnych. Oferta ta jest wciąż udoskonalana w kierunku zwiększania wydajności i jakości koniecznej i funkcjonowania w coraz bardziej złożonych i zróżnicowanych zakładach produkcyjnych.


LCMR200 – GŁÓWNE CECHY


1) Ruch z dużą prędkością, bardzo precyzyjne zatrzymanie i pozycjonowanie

Napęd bezpośredni poprzez silnik liniowy umożliwia ruch z dużą prędkością, bardzo dokładne zatrzymanie i pozycjonowanie.


2) Solidna struktura

Prawie cała struktura modułu jest montowana bezpośrednio na ramie, dając podstawę prowadnicy liniowej. Prowadnica liniowa i szyna karetki zostały powiększone i wzmocnione, przy zachowaniu tej samej wielkości całkowitej modułu.


3) Większa elastyczność instalacji

Przewody elektryczne mogą być wyprowadzane zarówno z przodu jak i z tyłu modułu co zwiększa stopień swobody w instalacji i poprawia efektywność systemu przy tworzeniu linii powrotnych.


4) Nowy moduł do obsługi cyrkulacji karetek

Nowy moduł do obsługi cyrkulacji karetek znacznie upraszcza utrzymanie dokładności transferu.


5) Kontroler YHX wyposażony w nową funkcję Standard Profile

Dzięki wykorzystaniu standardowego profilu w sterowniku YHX, klienci nie muszą tworzyć programów drabinkowych w sterowniku YHX. Pozwala to również na sterowanie robotem LCMR200 i jednoosiowym jako pozycjonerem z nadrzędnego sterownika PLC.

O SEKCJI FA YAMAHA ROBOTS


Yamaha Motor Factory Automation Section (FA Section), to dział Yamaha Motor Robotics Business Unit w korporacji Yamaha Motor. Dział specjalizuje się w dostarczaniu uniwersalnych, precyzyjnych robotów przemysłowych dla potrzeb związanych z precyzyjną automatyzacją.


Dzięki swoim korzeniom we wprowadzaniu opracowywaniu robotów do montażu motocykli YAMAHA, dział ten ma ponad 35 lat doświadczenia w rozwiązywaniu problemów związanych z automatyzacją, od tych największych po najmniejsze. Robotom przemysłowym YAMAHA zaufały wiodące firmy na całym świecie, prowadzące tak różnorodną działalność, jak produkcja półprzewodników i montaż produktów elektronicznych, sprzętu gospodarstwa domowego, komponentów samochodowych i dużych paneli ciekłokrystalicznych.

Yamaha Motor FA Section oferuje kompatybilną gamę rozwiązań w zakresie montażu robotów, w tym robotów jednoosiowych, SCARA, kartezjańskich i wieloosiowych. Innowacje, takie jak moduł przenośnika liniowego LCM100; bezwibracyjny, zajmujący mniej miejsca i bardziej wszechstronny następca konwencjonalnych przenośników taśmowych i rolkowych, nadal wyznaczają trendy automatyzacji. Podstawowe konstrukcje robotów, jak również kluczowe komponenty i kompletne systemy są produkowane we własnym zakresie, co zapewnia stałą jakość i kontrolę nad czasem realizacji.


Wyłącznym dystrybutorem urządzeń YAMAHA Robots na Polskę, Chorwację, Słowenię, Serbię, Macedonię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Rumunię i Bułgarię jest RENEX Group. Roboty można przetestować w warunkach symulowanych linii produkcyjnych w Centrum Technologicznym RENEX we Włocławku.