Zakończyły się MISTRZOSTWA POLSKI W LUTOWANIU – RSC 2019. 10. kwietnia zmierzyli się uczniowie i studenci ze szkół technicznych z całej Polski, natomiast dzień później na pierwszym planie była rywalizacja pracowników firm. Mistrzostwa są profesjonalnym wydarzeniem, na stałe wpisanym w kalendarz ważnych imprez branży elektronicznej, cieszącym się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.

W tym roku zawody odbywały się w Centrum Technologicznym Firmy RENEX we Włocławku, pod patronatem Prezydenta Miasta Włocławka. Ze względu na ogromne zainteresowanie organizatorzy wprowadzili limity uczestnictwa do dwóch zawodników z jednej szkoły.

Mistrzostwa są na tyle prestiżowym wydarzeniem, że na terenie szkół i uczelni były przeprowadzane eliminacje wewnętrzne oraz przygotowania tak, aby wyłonić najlepszych zawodników. W wielu firmach natomiast przeprowadzano eliminacje wewnętrzne i szkolenia, które pozwoliły wybrać ich najlepszych reprezentantów.


10. kwietnia rywalizacja 70 zawodników w 5 grupach eliminacyjnych wyłoniła czternastu finalistów, którymi byli:

1. Michał Samul (Politechnika Białostocka)
2. Jacek Martyniak (Politechnika Warszawska)
3. Tomasz Smaż (Politechnika Łódzka)
4. Nils Thernström (Politechnika Białostocka)
5. Piotr Szczepka (Zespół Szkół El. i Informatycznych, Sosnowiec)
6. Adam Troszyński (Zespół Szkół Elektrycznych, Włocławek)
7. Bartłomiej Kucharek (Techniczne Zakłady Naukowe, Dąbrowa Górnicza)
8. Łukasz Sosnowski (Techniczne Zakłady Naukowe, Dąbrowa Górnicza)
9. Krzysztof Bałażyk (Politechnika Warszawska)
10. Paweł Rogowski (Politechnika Łódzka)
11. Kewin Głuszko (Zespół Szkół El. i Telekomunikacyjnych, Olsztyn)
12. Marcin Nowak (Zespół Szkół El. im. Stanisława Staszica, Zduńska Wola)
13.Kacper Baszczok (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice)
14. Darian Bonk (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice)


Rywalizację finałową i tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w Lutowaniu wygrał Adam Troszyński reprezentujący Zespół Szkół Elektrycznych z Włocławka.

Nagrodą dla zwycięzcy była stacja lutownicza PACE ST-50 z rączką lutowniczą TD-100, zestaw narzędzi precyzyjnych PIERGIACOMI oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM.


Drugie miejsce zajął Michał Samul reprezentujący Politechnikę Białostocką. Nagrodami za zajęcie drugiej lokaty były: lutownica gazowa SUPER-PRO zestaw PORTASOL, zestaw narzędzi precyzyjnych PIERGIACOMI oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM. 
Na miejscu trzecim znalazł się Paweł Rogowski reprezentujący Politechnikę Łódzką zdobywając nagrody: Lutownica kolbowa GOOT PX-20, zestaw narzędzi precyzyjnych PIERGIACOMI oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM.


Nagrody finalistom wręczali przedstawiciele światowych marek – IPC oraz Tagarno. Jak podkreślają organizatorzy wszyscy finaliści wykazali się najwyższymi umiejętnościami i wiedzą z zakresu montażu płytek PCB. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a poziom bardzo wysoki.


Podczas imprezy w szranki stanęli również człowiek z robotem. Po jednej stronie Mistrz Polski w Lutowaniu 2018 – Pan Michał Czerwiec, z drugiej natomiast Robot Lutowniczy REECO. Po ekscytującej walce zwycięzcą okazał się człowiek – Mistrz potwierdził swoją wysoką formę. Jak zapewniają jednak organizatorzy zawody odbyły się na „krótkim dystansie” – na długim robot zostawia w tyle konkurencję.


Na uczestników czekały również trzy konkursy. W pierwszym, zatytułowanym „Znajdź i Wygraj” – uczestnicy odpowiadając na pytania wykazywali się spostrzegawczością i umiejętnościami szacowania. Wystartowało aż 47 zawodników. Rywalizację wygrał Pan Michał Kaczmarek z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku, któremu udało się udzielić najbardziej precyzyjnych odpowiedzi.

Drugi konkurs „Zdjęcie z Plakatem” odbył się w sferze Internetu. Na fanpage’u organizatora uczestnicy umieszczali zdjęcia z plakatem Mistrzostw. Nagrodą za najbardziej kreatywne zdjęcie odznaczono Artura Chorysa za zdjęcie pt. „Odlotowe Mistrzostwa”. Najpopularniejszym zdjęciem – z największą liczbę polubień okazało się natomiast zdjęcie Szymona Kowalczyka.


Podobnie jak na niedawnych targach Automaticon bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również „Zawody w Skręcaniu”. Chętni znów mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się wkrętakiem elektrycznym. Tym razem najlepszym okazał się Adam Troszyński – któremu udało się wykręcić i wkręcić 14 śrub w imponującym czasie 1:34:19. Co zaskakujące i imponujące jest to ten sam zawodnik, który chwilę później wygrał tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w Lutowaniu.


Uczestnicy wydarzenia zwiedzali również Centrum Technologiczne RENEX, gdzie mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami ze sfery robotyki i automatyzacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również szkolenia z zakresu robotyki i elektroniki.

11. kwietnia, gdy rywalizowali pracownicy firm, wyłoniona czternastka finalistów przedstawiała się następująco:

1. Piotr Grajda (Oxiprint, Zielonka)
2. Anna Zdanowska (Eltwin, Stargard)
3. Cezary Puchowski (3shape, Szczecin)
4. Mariusz Kaźmierczak (Elemar, Ostrów Wielkopolski)
5. Rafał Walczak (Bornico, Radom)
6. Michał Czerwiec (Bornico, Radom)
7. Arkadiusz Kochański (Hanza, Brzeg Dolny)
8. Grzegorz Szymańczuk (G-tronixrework, Pruszcz Gdański)
9. Sebastian Czop (Fideltornik, Kraków)
10. Bartłomiej Maślany (Art-Cafe, Rymanów)
11. Jakub Goławski (Zespół Szkół El. i Telekomunikacyjnych, Olsztyn)
12. Karol Robaczewski (Jabil, Kwidzyn)
13. Joanna Klepinowska (Hanza, Brzeg Dolny)
14. Grzegorz Maliszewski (Mediarecovery, Katowice)


Ostateczną rozgrywkę i tytuł Mistrza Polski w Lutowaniu 2019 wygrał nauczyciel przedmiotów zawodowych – Jakub Goławski.


Prestiż reprezentanta będącego Mistrzem Polski w Lutowaniu przypadł Zespołowi Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Nagrodą dla zwycięzcy była kwota 3 000 PLN.


Organizator – firma RENEX pokryje również koszta wyjazdu Mistrza, już jako reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w lutowaniu odbywających się podczas targów PRODUCTRONICA 2019 w Monachium.


Drugie miejsce zajął Grzegorz Szymańczuk, Mistrz Europy w Lutowaniu z 2017 roku, reprezentujący G-TRONIXREWORK z Pruszcza Gdańskiego. 

Nagrodami za zajęcie drugiej lokaty była kwota 2000 PLN oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM. Na miejscu trzecim znalazł się Cezary Puchowski reprezentujący firmę 3SHAPE ze Szczecina zdobywając nagrody: kwotę 1000 PLN oraz zestaw narzędzi serwisowych LINDSTRÖM. Nagrody za drugie i trzecie miejsca wręczali przedstawiciele światowych marek – Tagarno i IPC.


Nagrodę zwycięzcy wręczali właściciele firmy RENEX – Państwo Marzena i Predrag Topić. Jak podkreślają organizatorzy i sędziowie – poziom zawodników jest z roku na rok coraz wyższy. Wszyscy finaliści wykazali się najwyższymi umiejętnościami, opanowaniem i wiedzą z zakresu montażu płytek PCB.


Uczestnicy ponownie mogli przystąpić do trzech konkursów zaprezentowanych dnia pierwszego. W „Znajdź i Wygraj” – trzy pierwsze miejsca w konkursie zajęli przedstawiciele Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych z Olsztyna. 

Najbardziej precyzyjnych odpowiedzi spośród nich udzielił Jakub Goławski wygrywając, oprócz tytułu Mistrza Polski w Lutowaniu w 2019, również ten konkurs.


W konkursie „Zdjęcie z Plakatem” najpopularniejszym zdjęciem z największą liczbą polubień okazało się to Kewina Głuszko, pt. „Plan na tegoroczne Mistrzostwa – wygrana”.


Ostatnim konkursem były „Zawody w Skręcaniu”. Chętni znów mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się wkrętakiem elektrycznym. Tym razem najlepszym monterem okazał się Michał Lewczuk, któremu udało się wykręcić i wkręcić 14 śrub w imponującym czasie 1:28”18. Pobił on tym samym dotychczasowy rekord Marcina Wołuckiego – 1 min 29 sek.


Filmowy skrót wydarzenia:
[Skrót RSC 2019] 

Galeria z 1. dnia Mistrzostw: [RSC 2019 – 1. dzień][RSC 2019 – 2. dzień]
Więcej informacji oraz relacje z wydarzenia na RSC.ZONE oraz na Fanpage.

You have Successfully Subscribed!