Firma MIKRO-AUTOMATYKA poinformowała o inwestycji
w system inspekcji optycznej do pracy w linii SMT YAMAHA AOI.

Działająca od niemal 20 lat Mikro-Automatyka z Gdańska specjalizuje się w wysoko precyzyjnej produkcji pakietów elektronicznych. Firma dostarcza szeroki wachlarz usług obejmujący montaż SMT i THT, wsparcie logistyczne oraz projektowe i cieszy się dużym zaufaniem swoich klientów

„Do tej pory korzystaliśmy z offlinowych systemów inspekcji. Było to rozwiązanie skuteczne, ale bardzo mało wydajne i absorbujące naszych pracowników. Czas potrzebny na każdorazowe zaprogramowanie urządzeń mógłby zdecydowanie zostać lepiej spożytkowany. Jednocześnie dostrzegaliśmy, że wymogi rynku, naszych klientów i rozwoju technologicznego zmierzają ku pełnej inspekcji wszystkich wychodzących pakietów elektronicznych. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o modernizacji tego elementu naszej produkcji. Kluczowym czynnikiem był dla nas oczywiście czas potrzebny na zaprogramowanie nowych urządzeń i ich wydajność. Wsparcia w doborze odpowiednich rozwiązań udzielił nam nasz wieloletni partner biznesowy – Grupa RENEX. Ostateczny wybór padł na urządzenie YAMAHA AOI. Największy wpływ na naszą decyzję miał fakt, że w urządzeniu zaimplementowano sztuczną inteligencję wspomagającą i skracającą czas programowania, choć nie bez znaczenia było dla nas również nasze wcześniejsze pozytywne doświadczenie z automatami i drukarkami liniowymi YAMAHA i dostępnością profesjonalnego wsparcia technicznego w ich zakresie. Nasze linie produkcyjne są oparte o te urządzenia. (…) Dzięki inwestycji możemy w dużo krótszym czasie, z mniejszym zaangażowaniem operatorów dokonywać szybkiej i wydajnej inspekcji produkowanych przez nas pakietów elektronicznych, co bez wątpienia przekłada się na wydajność całego naszego przedsiębiorstwa i na jakość świadczonych przez nas usług” – komentował Michał Szypliński, właściciel firmy Mikro-Automatyka.

W zaimplementowanym w firmie Mikro-Automatyka urządzeniu YAMAHA YSi-V AOI zastosowano system sztucznej inteligencji pozwalający na automatyczne porównywanie rozpoznawanych komponentów z zapisaną w pamięci urządzenia bazą danych komponentów. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu potrzebnego na ustawienie urządzenia. W większości przypadków operator zatwierdza jedynie identyfikację dokonaną automatycznie przez program.

Jest to kolejna znacząca inwestycja firmy Mikro-Automatyka we współpracy z Grupą RENEX w ostatnim czasie. Na początku roku firma zwiększyła swoje moce przerobowe dzięki rozszerzeniu produkcji o czwarte już urządzenie Pick&Place: YAMAHA YSM10.

Grupa RENEX specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowego wsparcia w zakresie produkcji pakietów elektronicznych. Obejmuje to szerokie usługi doradztwa techniczno-handlowego, szkoleń i serwisu. W ramach realizacji tej misji Grupa opracowała CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWE RENEX, gdzie partnerzy i klienci mogą z pomocą ekspertów RENEX i korzystając z dostępnych na miejscu kompletnych linii produkcyjnych i DEMO ROOM dobrać rozwiązania, urządzenia i technologie odpowiednie dla swoich potrzeb. Co istotne dostępna wiedza i doświadczenie specjalistów dotyczy nie tylko produkcji SMT, ale również inne sfery działalności RENEX takie jak strefy czyste cleanroom, zabezpieczenia antystatyczne, roboty przemysłowe czy systemy wizyjne. Poza wsparciem doradczym Grupa specjalizuje się również w strefie szkoleniowej. W jej skład od ponad 20 lat wchodzi największe w Europie Środkowo-Wschodniej Autoryzowane Centrum Szkoleniowe IPC – prowadzące szkolenia w zakresie norm IPC oraz zabezpieczeń ESD. Ponadto Grupa RENEX dostarcza indywidualnie dobrane szkolenia z prawidłowej obsługi i programowania urządzeń produkcyjnych i robotów przemysłowych. 

Misję realizacji kompleksowego wsparcia dopełnia pełen zakres usług serwisowych i po serwisowych, których poziom został w ostatnim czasie potwierdzony przyznaną przez Firmę YAMAHA nagrodą Najlepszego Serwisu SMT w Europie.